Slovenské reprezentačné divadlo

Autor: Igor Stefanik | 12.10.2011 o 15:55 | (upravené 13.10.2011 o 20:50) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  62x

V úvode vás chcem privítať na svojom blogu. Či bolo jeho založenie tou správnou voľbou, neviem. Uvidíme. V prvom článku by som sa rád vyjadril k tomu, čo v dnešných dňoch rieši azda každý koho zaujíma futbal aspoň trocha. Vypadnutie z ME 2012. Je to len náhoda alebo ako tvrdím, nevyhnutná vec? Pozrime sa na to tak ako to v skutočnosti je. Celá naša republika funguje v štýle ty pomôž mne a ja potom tebe. Tak je to v politike, v zamestnaní, vo všetkom, čiže aj vo futbale.

V prvom článku by som sa rád vyjadril k tomu, čo v dnešných dňoch rieši azda každý koho zaujíma futbal aspoň trocha. Vypadnutie z ME 2012. Je to len náhoda alebo ako tvrdím, nevyhnutná vec? Pozrime sa na to tak ako to v skutočnosti je. Celá naša republika funguje v štýle ty pomôž mne a ja potom tebe. Tak je to v politike, v zamestnaní, vo všetkom, čiže aj vo futbale. Trénerom reprezentácie je muž, ktorý to v hlave asi nemá celkom v poriadku. Dovolil som si to napísať priamo pretože sám povedal „Hráčom chýba prax“ no pritom si sám vyberá kto hrať bude a kto nie. Veľa ohlasov od čitateľov radí čo má robiť a koho stavať. Základ je však úplne iný, treba vymeniť trénera, zmeniť štýl hry a reštrukturalizovať celú futbalovú ligu. Jednotlivé časti si dovolím rozdeliť a poukázať priamo na to kde je chyba, či mám pravdu už posúďte sami.

Tréner:

Mužstvo vedie človek, ktorý si dovolí uraziť novinárov, keď si dovolia poukázať na to, že niečo nefunguje. Človek, ktorý si sám vyberá hráčov a potom povie, že nehrávajú často, sú medzi náhradníkmi, čiže im chýba prax. Naozaj nechápem z akého dôvodu postaví brankára, ktorý hrá v anglickej lige iba počas tréningov. Útočníka, ktorý hrá za Slovan a pritom nevie trafiť bránu, spracovať si prihrávku, presadiť sa jeden na jedného atď. Je veľa hráčov, ktorí sú lepší a aj keď možno nevedia všetko, vedia viac. Tréner je u nás človek, ktorý má známosti, nulové schopnosti a taktiež mu chýba prax. Počas zápasu s Ruskom, povedal komentátor, že sa im podarilo odstaviť nášho kapitána (Hamšíka) a preto nemáme žiadne šance lebo ich nemá kto založiť. S týmto tvrdením súhlasím, šance sme nemali, no nie vďaka Rusom. Nemali sme ich preto, lebo náš kapitán nevie založiť akciu a tých pár čo sa mu podarí so šťastím vedeli ihneď zastaviť. Človek ktorý nedokáže reagovať na to, že izolovali nášho „tvorcu hry“, nemá byť trénerom. Každý, kto číta túto časť si pomyslí, že komentujem ale nič by som nespravil lepšie. S tým nesúhlasím. Nestaval by som hráčov, ktorí inak sedia na lavičkách, nevyhováral by som sa na to, že je nekvalitný trávnik alebo iná nadmorská výška. Tréning by vyzeral tak ako má a nie ako prehliadka neschopných ľudí na jednom mieste, ktorí si vyklusávajú a zabávajú sa. Hlavne ak by sa mi nedarilo, vedel by som kedy mam odísť. Pán Weiss, teraz je ten správny čas. (Stačí sa pozrieť na výsledky Slovanu)

Kapitán:

Najmladší kapitán, toto pomenovanie pozná snáď každý. No pokojne by sa mu mohlo hovoriť aj najneschopnejší kapitán všetkých čias. Náš futbalový kapitán je hviezdou Neapolu. Tú hviezdu z neho však spravili naše médiá, ich veľmi nekvalitná liga, talianska mafia a kopa iných vecí no talent medzi ne rozhodne nepatrí. Keď mu v Neapole ukradli hodinky, celý svet obletela správa, že mafia mu ich priniesla naspäť lebo svojim nekradnú. Pozrime sa na to trocha inak. Talianska liga bola a je namočená v úplatkoch, v predaji zápasov alebo vo vyhrážaní sa rozhodcom. Naša reprezentácia dokázala poraziť ich národný tím na MS 2010. Slovan Bratislava dokázal poraziť AS Rím. Z toho vyplýva, že buď máme šťastie, alebo sme jednoducho lepší. Oboje je pravdou. Na MS sme sa dostali zásluhou toho, že sme porazili Poliakov a oni prehrali vďaka tomu, že si dali vlastný gól. To bola náhoda. Taliansky futbal zamestnáva hráčov, ktorí sú za zenitom, chcú sa venovať modelingu, sú o stupeň lepší ako sú hráči v ich domácej lige. Česť výnimkám, teda tým lepším, ktorí však ťahajú celú ligu. Liga v ktorej je hráč ako Hamšík hviezda, naozaj nestojí za nič. Počas zápasov za reprezentáciu nehral vôbec nič a dobrá prihrávka bola skôr výnimkou než pravidlom. O strachu z toho, že by mal vystreliť už radšej nehovorím vôbec. Ľudia si začínajú postupne všímať jeho neschopnosť a dúfam, že po trénerovi bude ďalším kto opustí reprezentáciu pre jej dobro.

Štadión a liga:

Ktovie koľko výhovoriek padlo celkovo počas poslednej éry na nekvalitný trávnik či zle osvetlený štadión? Šéf FIFA prišiel informovať o tom, ako zúfalo potrebujeme štadión na európskej úrovni. Na čo? To čo predvádzajú naši hráči patrí skôr do zábavnej relácie a pokojne sa môže odohrávať na lúke za mestom. Postaviť štadión za 65 miliónov eur bude tá najhoršia investícia za posledné roky. Ak nerátam hokejový štadión, ktorý je po MS v hokeji zaplnený počas zápasov na 10 %. V prípade, že štadión musí byť tak navrhujem riešenie aké nemá nikto vo svete. Postavme štadión za spomínanú sumu no spravme zmeny v lige. Nevyberajme do reprezentácie hráčov čo za nestoja za nič. Spravme reprezentačný klub. Tak ako v hokeji hrala SR 20. Dajme tam hráčov, ktorí chcú hrať, zlepšovať sa a nebudú sa po prehre tváriť ako by sa nič nestalo. Sami si povedzte, koľkokrát ste si išli len tak pre zábavu zahrať niekam futbal a boli tam hráči na lepšej úrovni ako sú naši reprezentanti. Budú hrávať ligu a trénovať všetky možné štýly hry, lebo povedzme si na rovinu, naši vedia len jeden štýl, svoj vlastný. Zisk zo vstupného by sa dával do štátnej pokladnice aby sa vrátili peniaze investované do štadióna a nie aby prúdili do súkromných sektorov. Ďalším krokom by bolo aby policajné zásahy ako vznikajú pri zápasoch Slovan vs Trnava hradili priamo kluby a nie štát. Po dvoch či troch účtoch za policajnú ochranu by začali kluby prejavovať záujem aj o tento aspekt slovenskej ligy. Výsledky by sa nedostali v priebehu týždňov, no o jeden či dva roky by sme sa určite nedočkali podobnej blamáže ako s Macedónskom.

Štýl hry:

Jedna žena v diskusii poznamenala úžasnú novinu, ktorú si nevšimli azda len tréner, hráči a funkcionári. Štýl hry, akým hrá naša reprezentácia sa už nehrá nikde vo svete. Nakopávané lopty, dlhé prihrávky atď. Tento štýl sa nepoužíva, pretože nefunguje. Ak chcete nakopávať lopty do šestnástky, potrebujete vysokých a silných útočníkov, ktorí si budú vedieť spraviť pozíciu na hlavičku. My však takých nemáme. Ak chcete dlhé prihrávky, potrebujete hráčov, ktorí takú prihrávku vedia a hráčov, ktorí s ňou vedia niečo urobiť. Ani takých nemáme momentálne v reprezentácii. Pozrite si zápas anglickej či španielskej futbalovej ligy a uvidíte krátke prihrávky, strely z diaľky, technicky dokonalé priame kopy a všetko možné čo sa nedá čakať od našich reprezentantov.

Radšej by som to zhrnul a nepísal ešte o iných aspektoch. Je možné situáciu zmeniť, len treba chcieť. Spraviť zásadné zmeny v celom slovenskom futbale je však namáhavé, pretože každý je niekoho kamarát. Ak by sa to však podarilo, slovenský fanúšik by mohol oprášiť starý šál, dres a znova zažívať úspechy, aké zdobili náš futbal v minulom storočí, možno ešte väčšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?